Друк

Науковий геній Леонардо до Вінчі

Винахідник із 500-річним прицілом

   Леонардо да Вінчі відомий як видатний художник, творець низки нових принципів живопису. А ще – як вчений, дослідник природи, механік, винахідник.

     Словосполучення «людина епохи Відродження» недарма у багатьох асоціюється насамперед із ім'ям Леонардо. Ніхто з його сучасників, навіть найблискучіших і багатосторонньо обдарованих, не міг з ним зрівнятися. Просте перерахування його науково-практичних інтересів видається неймовірним: анатомія, ботаніка, картографія, геологія, математика, аеронавтика, оптика, механіка, астрономія, гідравліка, акустика, цивільне будівництво, конструювання зброї, планування міст...

     Леонардо до Вінчі народився у Флорентійській республіці 15 квітня 1452 року. Він народився поблизу містечка Вінчі, тому його прізвище в буквальному перекладі означає «з Вінчі». Леонардо був незаконнонародженим. Його матір'ю була селянка на ім'я Катерина, батьком – потомствений нотаріус П'єро да Вінчі, який забрав Леонардо на виховання до себе. В Італії того часу незаконнонароджені діти мали фактично такі ж права, як і ті, хто був народжений у шлюбі. Загалом батько Леонардо був одружений чотири рази і народив 12 дітей.

     Спочатку майбутнього великого художника хотіли долучити до сімейної професії – нотаріуси були дуже багатими людьми. Однак досить швидко стало зрозуміло, що користі в цій сфері від Леонардо не буде, і тоді він був відданий у навчання до майстерні до художника Андреа Верроккьо, який сьогодні більш відомий як скульптор. Через якийсь час Леонардо працював уже у власній майстерні. За роки життя він встиг послужити кільком впливовим особам, серед яких герцог Мілана Лодовіко Сфорца на прізвисько «Мавр» та король Франції Франциск I. У замку Клу, де колись провів дитинство король Франциск, Леонардо зустрів свій останній день. Сталося це 2 травня 1519 року.

     Яким Леонардо був художником? Безперечно, видатним та… безвідповідальним. Принаймні, саме безвідповідальним він уславився в очах замовників, тому що часто не дотримувався встановлених йому термінів і не доводив розпочаті роботи до кінця. А Леонардо жив своїм власним, розміреним ритмом і намагався зробити картину якомога якіснішою, ігноруючи швидкість роботи. Одна Джоконда чого стоїть…

     Здібності його до живопису виявилися ще в ранньому віці, в майстерні Верроккьо. На той час було прийнято доручати здатним учням писати частину картини. І на полотні "Хрещення Христа" за завданням наставника Леонардо написав одного з ангелів. Сусіднього ангела написав сам Верроккьо. Картина ця стала явним прикладом того, що учень перевершив майстерність свого вчителя.

     Леонардо винайшов техніку «сфумато», завдяки якій персонажі та пейзажі на його картинах наче оповиті легким серпанком. Ця недомовленість, м'якість контурів стала фірмовим стилем майстра. У Середньовіччі оголену натуру було писати не прийнято, проте саме Леонардо став одним із тих художників, хто виписав оголених людей особливо ретельно. Він працював у моргах, лікарнях, госпіталях, спостерігав за стратами – щоб якнайкраще пізнати особливості людського тіла, навчитися зображати його якомога майстерніше. Крім того, Вінчі винайшов і новий принцип зображення людини. Він будує його зсередини, крок за кроком. Не виписує лише складки одягу, а поетапно створює фігуру з глибини: спочатку йде скелет, потім м'язи, на м'язи «надягається» шкіра, на неї — одяг.

     Наукою та механікою Леонардо впритул зайнявся лише у другій половині свого життя. На жаль, від реальних, створених ним машин та конструкцій, не залишилося й сліду, але багато інженерних задумів збереглися в малюнках та кресленнях. Особливу увагу приділяв Леонардо да Вінчі механіці, вивчав рух тіл, тертя і ковзання, опір матеріалів, займався гідравлікою.

     Розробляючи проекти каналів та іригаційних систем, він вивчав умови рівноваги рідин. Спостерігаючи польоти птахів, Леонардо відкрив існування опору середовища. У 1505 році він склав «Кодекс про польоти птахів», який сьогодні знаходиться у Королівській бібліотеці Туріна. На 18 аркушах формату 21х15 см наведено опис польоту птахів та технології літальних апаратів. У «Кодексі» вперше зазначено, що центр мас птаха, що летить, не збігається з центром тиску. Інші відомі роботи Леонардо - Кодекс Тривульціо (з 62 сторінок збереглися лише 55) і Атлантичний кодекс (1119 сторінок).

В одному з рукописів Леонардо (цікаво, що більшість із них він зробив лівою рукою і писав праворуч наліво) виявлено малюнок вертольота-гелікоптера. Це апарат, у якому підйомна сила частково або повністю виникає при обертанні гвинта з вертикальною віссю. Леонардо не знав про існування реактивного моменту, який неминуче змусив би корпус апарата обертатися у напрямку, зворотному напрямку обертання гвинта. Однак треба визнати, що для своєї епохи він знав дуже багато і значно її випередив – адже вертоліт, здатний літати, був створений людством лише у XX столітті.

     Танк, робот, прожектор, парашут, велосипед, машини для підйому та транспортування ґрунтів (прообраз сучасних землерийних машин) – над цим глибоко розмірковував науковий геній Леонардо. Пристрасть до моделювання призводила його до геніальних конструктивних здогадів, які набагато випередили епоху: це можна побачити в начерках металургійних печей та прокатних станів, ткацьких верстатів, друкованих, деревообробних машин і навіть підводного човна!

     У музеях Італії сьогодні можна бачити діючі моделі верстатів Леонардо, візок, що рухається пружинами, макет вертольота. А один швейцарський учений зробив модель моста точно за кресленнями да Вінчі. З'ясувалося: проект бездоганний, його можна було здійснити навіть за середньовічного рівня техніки.

     Приклад Леонардо, здається, викликає у багатьох нас суперечливі почуття. З одного боку, захоплення та повага – перед людиною, яка була в повному розумінні слова найталановитішим універсалом і заклала основи багатьох наук та видів людської діяльності. З іншого боку, легкий смуток – тому що кожен із нас у глибині душі розуміє, що незважаючи на тягар сучасних знань, не зможе повторити досягнень Леонардо і на одну соту.

Леонардо до Вінчі  1

Леонардо до Вінчі  2

Леонардо до Вінчі  3

Леонардо до Вінчі  4

Леонардо до Вінчі  5

Леонардо до Вінчі  6

Address

м. Нова Каховка, вул. Горького 9Д
тел. +380(5549)7-83-55

Чи встигаєте Ви підготуватися
до занять?

так, завжди готуюсь до всіх занять;
голосувати
не до всіх, але до більшості;
голосувати
тільки до занять з основних дисциплін;
голосувати
тільки до занять, які мені цікаві;
голосувати
взагалі не встигаю готуватися
голосувати