Без знань математики – у космос? Не реально!
Без знань математики – у космос? Не реально!
Якщо уважно подивитися навколо, роль математики в житті людини стає очевидною. Комп`ютери, сучасні телефони та інша техніка супроводжують нас кожен день, а їх створення неможливо без використання законів і розрахунків великої науки. Однак, роль математики в житті людей і суспільства не вичерпується подібним її застосуванням. Інакше, наприклад, багато діячів мистецтва могли б з чистою совістю сказати, що час, присвячений у школі вирішенню завдань і доведенню теорем, було витрачено даремно. Проте це не так.
Для початку варто зрозуміти, що взагалі являє собою математика. У перекладі з давньогрецької сама її назва означає «наука», «вивчення». В основі математики лежать операції підрахунку, вимірювання та опису форм об`єктів. Це базис, на який спираються знання про структуру, порядок і відносинах. Саме вони складають суть науки. Властивості реальних об`єкті в ній ідеалізується і записуються на формальній мові. Так відбувається їх перетворення в математичні об`єкти. Частина ідеалізованих властивостей стають аксіомами (твердженнями, що не вимагають доказів). З них потім виводяться інші справжні властивості. Так формується математична модель реально існуючого об`єкта.
Без знання основних математичних законів і вміння ними користуватися в сучасному світі стає дуже важко навчатися практично будь-яким професіям.
З цифрами і операціями мають справу не тільки фінансисти і бухгалтери. Астроном не зможе визначити без таких знань відстань до зірки і найкращий час спостереження за нею, а молекулярний біолог — зрозуміти, як боротися з генною мутацією. Інженер не сконструює робочу систему сигналізації або відеоспостереження, а програміст не знайде підхід до операційної системи. Багато з цих та інших професій без математики просто не існують.
Математика – дивовижна вчителька в мистецтві спрямовувати думки, наводити порядок там, де вони невпорядковані, викорчовувати безглуздя, фільтрувати брудне і наводити ясність. Перша умова, якої треба дотримуватися у математиці, – це бути точним, друга – бути ясним і, наскільки можливо, простим. Дуже помилковою є думка…що строгість у доведенні – це ворог простоти. Численні приклади переконують нас у протилежному: строгі методи є одночасно найпростішими і найдоступнішими. Прагнення до строгості саме й приводить до знаходження найпростіших доведень.